W dniu 17 lipca 2025 roku w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu Zarząd KPCNT podpisał porozumienie o współpracy z Polską Akademią Nauk oraz z Województwem Kujawsko-Pomorskim mające na celu utworzenie w naszym regionie Międzynarodowego Instytutu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. To znaczący krok w stronę rozwoju potencjału naukowego województwa kujawsko-pomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem badań wdrożeniowych i współpracy z sektorem MŚP. Międzynarodowy Instytut Chemii Analitycznej PAN (Instytut Czochralskiego) będzie prowadził badania naukowe i prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie ochrony środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności, które z perspektywy naszego regionu należy uznać na strategiczne w kontekście aktualnych wyzwań cywilizacyjnych i potrzeb społecznych. Utworzenie instytutu jest strategicznie uzasadnione, zapewni Polsce niezależność technologiczną w kluczowych obszarach, przyciągnie międzynarodowe projekty i talenty naukowe, stworzy platformę transferu wiedzy do gospodarki. Bez takiej instytucji Polska będzie nadal pozostawać w tyle za liderami chemii analitycznej, tracąc szanse na innowacje i rozwój gospodarczy.
Wszystkie aktualności
Instytut PAN

Nauka przez zabawę – czerwcowe warsztaty chemiczne w Akademii Czochralskiego

Toruń, czerwiec 2025 r. – Czerwiec w Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego upłynął pod znakiem niezwykłych spotkań z nauką. W ramach działalności edukacyjnej Akademii Czochralskiego zorganizowano serię interaktywnych warsztatów chemicznych, w których udział wzięły dzieci z kilku toruńskich szkół podstawowych, a także przedszkolaki.
Nowoczesne laboratoria KPCNT gościły młodych odkrywców, którzy – pod czujnym okiem doświadczonych chemików – mieli okazję zamienić się w prawdziwych naukowców. Każde spotkanie rozpoczynało się od powitania przez gospodarzy Centrum, a następnie dzieci – ubrane w ochronne fartuchy i okulary – przystępowały do działania.
Otwórz się na świat

Weź udział w misjach wyjazdowych na międzynarodowe targi branżowe organizowanych przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego!
Rozwijasz firmę w branży spożywczej, wodorowej lub medialnej? Szukasz nowych rynków, kontaktów i inspiracji? Skorzystaj z unikalnej szansy i dołącz do jednej z trzech misji wyjazdowych dla sektora MŚP! Udział w misji gospodarczej to inwestycja w przyszłość Twojej firmy – to realna szansa na zdobycie nowych rynków, pozyskanie partnerów, poznanie konkurencji i trendów, które już dziś kształtują przyszłość Twojej branży. Wyjazd z TARR S.A. to nie tylko wygoda, ale i gwarancja jakości – kompleksowo przygotowany program, wsparcie na miejscu i pomoc w nawiązaniu wartościowych relacji.
Najbliższe misje – otwarte nabory:
IBC 2025 – Amsterdam, Niderlandy | 12–15 września 2025 r.
Misja dla firm z sektora mediów, produkcji filmowej, telewizji i nowych technologii. IBC to jedno z najważniejszych wydarzeń dla branży rozrywkowej, skupiające producentów, dystrybutorów i innowatorów z całego świata.
ANUGA 2025 – Kolonia, Niemcy | 4–8 października 2025 r.
OGŁOSZENIE O KONKURSIE NA PARTNERÓW PROJEKTU
Celem konkursu jest wybranie podmiotów jako Partnerów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. przy tworzeniu i realizacji projektu „Utworzenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. Jana Czochralskiego: Regionalna Sieć Laboratoriów Inno-Net".
Postępowanie konkursowe prowadzone jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1079 ze zm.).
Głównymi zadaniami projektu będą:
KPCNT na PoKoChA 2025

Polska Konferencja Chemii Analitycznej PoKoChA to wydarzenie o wieloletnich tradycjach, sięgających lat 50 XX wieku. Tegoroczna edycja odbyła się w Gdańsku w dniach 1-4 lipca, konferencję zorganizowali wspólnie: Katedra Chemii Analitycznej i Katedra Analizy Środowiska, Wydział Chemii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Katedra Chemii Analitycznej, Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej.
Przedstawiciele spółki Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne mieli przyjemność uczestniczyć w konferencji i wygłosić wykłady, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z zakresu:
Konferencja HPLC 2025, Prof. B. Buszewski z Medalem

Wczoraj, tj. 15 czerwca 2025 roku rozpoczęła się w Brugii 54 edycja Międzynarodowej Konferencji HPLC 2025 podczas której Prof. Bogusław Buszewski, Prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. Prof. Jana Czochralskiego odebrał Medal Martina przyznany mu w 2024 roku przez The Chromatografic Society.
Dzień Dziecka w Akademii Czochralskiego - chemia w praktyce

Toruń, 2 czerwca 2025 r. – Tego dnia uczniowie klasy 2 ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Toruniu wyruszyli w fascynującą podróż do świata nauki, uczestnicząc w wyjątkowych warsztatach chemicznych zorganizowanych w nowoczesnych laboratoriach
Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego przy ul. Krasińskiego 4/41 w Toruniu, w ramach działalności Akademii Czochralskiego. Dzieci przywitał w gościnnych progach KPCNT prof. Bogusław Buszewski, prezes Centrum.
Dwugodzinne zajęcia, prowadzone przez doświadczonych chemików – mgr Karolinę Gembicką oraz mgr Mateusza Sugajskiego – były nie tylko doskonałą lekcją przyrody, ale także inspirującym spotkaniem z nauką w jej najbardziej widowiskowym wydaniu. Dzieci, uzbrojone w ochronne fartuchy i okulary, mogły samodzielnie przeprowadzać eksperymenty fizyczno-chemiczne, a także przyglądać się niezwykłym pokazom. W programie znalazło się sześć efektownych demonstracji:
Komunikat o dniu wolnym
Informujemy, że dzień 2 maja br. jest dniem wolnym od pracy w Kujawsko-Pomorskim Centrum Naukowo-Technologicznym im. prof. Jana Czochralskiego sp z o.o.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt z numerem: 509 643 752
Konferencja "Zioła, Zielarstwo, Ziołolecznictwo i Produkty Naturalne" już wkrótce

W dniach 5-7 maja br. na Zamku w Golubiu–Dobrzyniu odbędzie się kolejna edycja konferencji naukowej nt. Zielarstwa, Ziołolecznictwa i Produktów naturalnych. Organizatorami są Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Zielarstwa im. Anny Wazówny oraz Zamek Golubskim. Patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego, Komitet Chemii Analitycznej PAN. W konferencji wezmą udział zarówno naukowcy teoretycy i praktycy z branży zielarskiej (chemicy, botanicy, fitochemicy), hodowcy roślin leczniczychi specjaliści od pozyskiwania substancji biologicznie aktywnych, produktów naturalnych i technolodzy, którzy te surowce wykorzystują w różnych wariantach przemysłowych.
Zaproszenie - „Krótki kurs modelowania biznesowego”.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo – Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego oraz Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zapraszają studentów do udziału w cyklu spotkań pt. „Krótki kurs modelowania biznesowego”.
Cykl obejmie łącznie 4 spotkania:
Spotkanie 1: Wprowadzenie teoretyczne:
- ogólnie o przedsiębiorstwie, przedsiębiorcy i byciu przedsiębiorczym - 30 min,
- wprowadzenie do metody business model canvas - 60 min.
Spotkanie 2: Klient i propozycja wartości:
- tworzenie profilu klienta - 45 min,
- tworzenie propozycji wartości - 45 min.
Spotkanie 3: Co Klient widzi, a czego nie i jak to jest zaprojektowane? - 90 min
Spotkanie 4: Student/Naukowiec przedsiębiorcą - czy to w ogóle możliwe? (spotkanie z udziałem przedstawicieli jednostek UMK odpowiedzialnych za wspieranie przedsiębiorczości akademickiej - Startova.pl, CPATT) - 90 min.
Zajęcia poprowadzi Piotr Józefiak reprezentujący Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A. i Toruński Park Technologiczny.
Webinar “SPIN-OFF/SPIN-OUT go WORLDWIDE” -Zapraszamy do udziału.

Z przyjemnością informujemy, że 15 kwietnia o godzinie 12.00 odbędzie się wydarzenie dla środowiska naukowego organizowane w ramach Akademii Czochralskiego.
Webinar “SPIN-OFF/SPIN-OUT go WORLDWIDE” poświęcony będzie możliwościom wsparcia promocji oferty akademickiej na rynkach zagranicznych, ze szczególnym uwzględnieniem działań dostępnych w województwie kujawsko-pomorskim.
Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do środowiska przedsiębiorców akademickich, ale także do innych przedstawicieli nauki zainteresowanych promocją rezultatów swoich badań poprzez sieć Enterprise Europe Network.
Podczas webinaru zaprezentowane zostaną m.in.:
✅ Projekt INNO-NET i Akademia Czochralskiego
✅ Platforma Access2Markets
✅ Fundusz Eksportowy dla Kujaw i Pomorza
✅ Oferta biura Enterprise Europe Network
Serdecznie zapraszamy do udziału!
Zapraszamy do rejestracji!
Konferencja "Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2025" już wkrótce.Zapraszamy!

W dniach 16-18 marca br. w Ciechocinku odbędzie się Konferencja pn. „Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2025”. W konferencji wezmą udział zarówno naukowcy, biznesmeni jak i politycy. Przewidujemy również udział zaproszonych gości zza granicy. Naszą konferencję pragniemy poświęcić historii, odkryciu i rozwojowi, a także ocenie zasobów mineralnych i prozdrowotnych solanki ciechocińskiej (balneologia), ale nie tylko. Chcemy poruszyć znaczenie budowy geologicznej terenów Kotliny Toruńskiej zlokalizowanej w Pradolinie Wisły i lokalizacji wód podziemnych Kujaw i Pomorza. Będziemy też chcieli poruszyć sprawy związane z pozyskiwaniem soli, rozwojem balneologii i aktywnością prozdrowotną uzdrowisk w Polsce i krajach ościennych. Obok tematyki terapeutycznej poruszymy również sprawy związane z oddziaływaniem estetycznym infrastruktury uzdrowiskowej.
Program konferencji i rejestracja na wydarzenie:
Badanie MŚP
Szanowni Państwo,
W związku z trwającymi pracami, mającymi na celu uruchomienie w naszym regionie laboratoriów badawczych w ramach Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie kwestionariusza Badanie MŚP , który pomoże zidentyfikować potrzeby przedsiębiorców w naszym regionie i zgodnie z tym przygotować ofertę Centrum.
Będziemy bardzo wdzięczni za przekazanie tej wiadomości do osoby dysponującej wiedzą nt. działalności i planów rozwojowych w Państwa firmie, a także do innych firm z województwa, z którymi macie Państwo kontakt.
Bardzo dziękujemy za poświęcony czas.
Wesołych Świąt życzy Zespół KPCNT

Podpisanie listu intencyjnego z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation and Entrepeneurship

W dniu 10 grudnia 2024 roku Zarząd Spółki Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne podpisał umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship (PolSV), stanowiącym pomost wiedzy, doświadczeń i zasobów między polskimi instytucjami a amerykańską Doliną Krzemową. PolSV zainaugurowało swoją działalność w lipcu 2024 roku w Kalifornii i jest pierwszą tego rodzaju polską inicjatywą w Dolinie Krzemowej w USA.
W dniu 11 września 2024 r. osiem polskich uczelni w obecności Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało deklarację wsparcia działań oraz umowy o świadczeniu usług przez PolSV Center na rzecz tych uczelni, a w dniu 4 października do grona tego dołączyły dwie kolejne uczelnie.
Strony
- 1
- 2
- 3
- 4
- następna ›
- ostatnia »