Wszystkie aktualności
Wesołych Świąt życzy Zespół KPCNT
Podpisanie listu intencyjnego z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation and Entrepeneurship
W dniu 10 grudnia 2024 roku Zarząd Spółki Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne podpisał umowę o współpracy z Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation, and Entrepeneurship (PolSV), stanowiącym pomost wiedzy, doświadczeń i zasobów między polskimi instytucjami a amerykańską Doliną Krzemową. PolSV zainaugurowało swoją działalność w lipcu 2024 roku w Kalifornii i jest pierwszą tego rodzaju polską inicjatywą w Dolinie Krzemowej w USA.
W dniu 11 września 2024 r. osiem polskich uczelni w obecności Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego podpisało deklarację wsparcia działań oraz umowy o świadczeniu usług przez PolSV Center na rzecz tych uczelni, a w dniu 4 października do grona tego dołączyły dwie kolejne uczelnie.
Profesor Bogusław Buszewski Laureatem Medalu Martina brytyjskiego Towarzystwa Chromatograficznego
Prezes Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego prof. dr hab. Bogusław Buszewski został uhonorowany prestiżowym Medalem Martina. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane przez brytyjskie Towarzystwo Chromatograficzne, nazwane na cześć Profesora A.J.P. Martina, który wraz z Richardem Synge otrzymał w 1952 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pionierskie prace nad chromatografią podziałową. Prof. Buszewski otrzymał Medal za swój znaczący wkład w rozwój wielu dyscyplin, w szczególności w lepsze zrozumienie kinetyki absorpcji metali, analizę lotnych związków organicznych i techniki analizy środowiskowej. Laureat jest specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska oraz twórcą polskiej szkoły chromatografii.
Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu 2024 za nami
Za nami Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu 2024 – konferencja naukowa poświęcona nowym technologiom, innowacjom, wynalazkom i nowatorskim inwestycjom zmieniającym kraj i region w oparciu o inteligentne specjalizacje. W konferencji wzięli udział naukowcy, biznesmeni jak i politycy dla których priorytetem jest łączenie nauki i innowacji z biznesem w relacji nauka-przemysł. Forum, obok wykładów i paneli dyskusyjnych, towarzyszyła wystawa aparatury i sprzętu pomiarowego.
Podczas inauguracji wydarzenia wręczone zostały coroczne nagrody Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego - Monokryształy Czochralskiego, Jest to nagroda przyznawana osobom lub instytucjom zaangażowanym w rozwój badań, transfer technologii oraz promowanie współpracy pomiędzy światem nauki a światem przemysłu.
W tym roku nagrodzeni zostali:
OGŁOSZENIE O KONKURSIE NA PARTNERA PROJEKTU
Celem konkursu jest wybranie podmiotu jako Partnera Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. przy tworzeniu i realizacji projektu „Utworzenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. Jana Czochralskiego: Regionalna Sieć Laboratoriów Lab-Net".
Postępowanie konkursowe prowadzone jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1079 ze zm.).
Głównymi zadaniami projektu będą:
Spotkanie partnerów projektu TebiCE
W Kortowie 10 października spotkali się partnerzy projektu TebiCE, by porozmawiać o możliwościach zagospodarowania pozostałości po produkcji rolniczej. Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego realizuje zadania w projekcie na rzecz Partnera Projektu: Województwa Kujawsko- Pomorskiego. Na spotkaniu w Olsztynie KPCNT reprezentował dr Adrian Gołębiowski. Działania realizowane są z Programu Interreg Europa Środkowa.
Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu - FINBiS 2024 już wkrótce!
Serdecznie zapraszamy na zbliżające się Kujawsko-Pomorskie Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu - FINBiS 2024
W dniach 5-7 listopada br. w Hotelu Filmar w Toruniu odbędzie się kolejna edycja Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu (FINBiS’2024). W konferencji wezmą udział zarówno naukowcy, biznesmeni jak i politycy dla których priorytetem jest łączenie nauki i innowacji z biznesem w relacji nauka-przemysł. Przewidujemy również udział zaproszonych gości zza granicy. Forum ma służyć połączeniu wysiłków w zakresie decentralizacji badań oraz nauki w poszukiwaniu nowych, alternatywnych form we wdrażaniu tych wyników dla potrzeb społeczności lokalnej. Forum, obok wykładów i paneli dyskusyjnych, towarzyszyć będzie wystawa aparatury i sprzętu pomiarowego.
Program wydarzenia dostępny jest na stronie:
Rejestracja na wydarzenie:
https://rfi.biz.pl/rejestracja
Organizator i pomysłodawca: Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im prof. Jana Czochralskiego sp. z o.o.
Konkurs Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw - nabór zgłoszeń
Zapraszamy mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwa akademickie (spin off/spin out) oraz jednostki naukowe/zespoły badawcze z województwa kujawsko-pomorskiego do udziału w konkursie Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2024!
Ocenie podlegać będą innowacje nie starsze niż 2 pełne lata kalendarzowe poprzedzające dzień zgłoszenia.
Laureaci konkursu otrzymają:
- tytuł „Lidera Innowacji Pomorza i Kujaw” i wyróżnienia w każdej z powyższych kategorii;
- nagrody Specjalne oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów konkursu.
Uczestnictwo w konkursie jest BEZPŁATNE.
Zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO.
Nabór trwa do 4 października 2024 r.
Celem konkursu jest:
Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu 2024
Trwają intensywne prace nad organizacją tegorocznej edycji Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu. Jak co roku głównym organizatorem wydarzenia będzie Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego. Forum odbędzie się w dnaich od 5 do 7 listopada 2024 r. w Toruniu. Już wkrótce zostaną udostępnione bardziej szczegółowe informacje na temat programu i zaproszonych gości.
Ogłoszenie o konkursie na Partnerów projektu
Celem konkursu jest wybranie podmiotów jako Partnerów Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. przy tworzeniu i realizacji projektu „Utworzenie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. Jana Czochralskiego: Regionalna Sieć Laboratoriów Lab-Net”.
Postępowanie konkursowe prowadzone jest przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. na podstawie art. 39 ust. 2 ustawy z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (t.j. Dz. U. z 2022r., poz. 1079 ze zm.).
Konferencja Zioła, Zielarstwo, Ziołolecznictwo i Produkty Naturalne już za nami
W dniach 12-14 maja na Zamku w Golubiu-Dobrzyniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja pn. ”Zioła, Zielarstwo, Ziołolecznictwo i produkty Naturalne”. W ramach sesji rozpoczynającej Konferencję swoje referaty wygłosiło trzech wybitnych naukowców: prof. Przemysław Zalewski z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (wykład pt. Konopie medyczne, nowe wyzwania i zastosowania terapeutyczne),dr Henryk Różański (wykład pt. Fitoencydy jako alternatywa dla chemioterapeutyków), prof. dr hab. n. med. Agnieszka Owczarczyk-Saczonek (wykład pt. Fitoterapia a zdrowie – fitofotodermatozy) oraz prof. dr Fabio Di Francesco (Selektywne izolowanie substancji chemicznych za pomocą spersonalizowanego układu GCxGX). W kolejnych dwóch dniach Konferencji odbyły się jeszcze łącznie 24 wykłady i 2 debaty poświęcone ziołom, zielarstwu, lekom naturalnym i ich znaczeniu w farmacji i fitochemii. Kolejna edycja już 5-7 maja 2025 r.
Partnerem wydarzenia było Województwo Kujawsko-Pomorskie oraz Polska Akademia Nauk.
Konferencja pn. Zioła, Zielarstwo, Ziołolecznictwo i Produkty naturalne już wkrótce
W dniach 12-14 maja br. na Zamku Golubskim w Golubiu–Dobrzyniu odbędzie się kolejna edycja międzynarodowej konferencji naukowej pn. Zioła, Zielarstwo, Ziołolecznictwo i Produkty naturalne. Organizatorami są Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo-Technologiczne im. prof. Jana Czochralskiego w Toruniu oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Zielarstwa im. Anny Wazówny oraz Zamek Golubski.
Konferencja „Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2024” za nami
W dniach 17-19 marca br. w Ciechocinku odbyła się Konferencja pn. „Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2024”. W konferencji wzięli udział zarówno naukowcy, biznesmeni jak i politycy. Znamienici eksperci i goście wzięli udział w wykładach inauguracyjnych (17.03.2024) oraz kolejnych dwóch i pół dniowych obradach merytorycznych i panelach dyskusyjnych, a także wydarzeniach towarzyszących. Konferencja poświęcona była historii, odkryciu i rozwojowi, a także ocenie zasobów mineralnych i prozdrowotnych solanki ciechocińskiej (balneologia), ale nie tylko. Jednym z tematów wiodących była współpraca polsko-niemiecka, a zwłaszcza Alexandra von Humboldta i Stanisława Staszica oraz innych specjalistów przy rozwoju tej gałęzi przemysłu i naszego regionu. Poruszone zostało także znaczenie budowy geologicznej terenów w Kotlinie Toruńskiej zlokalizowanej w Pradolinie Wisły, zagadnienia związane z pozyskiwaniem soli, rozwojem balneologii i aktywnością prozdrowotną uzdrowisk w Polsce i krajach ościennych. Obok tematyki terapeutycznej poruszone zostały również sprawy związanej z oddziaływaniem estetycznym infrastruktury uzdrowiskowej.
Informacja z rozstrzygnięcia konkursu
Informacja z rozstrzygnięcia konkursu dot. projektu Regionalna Sieć Brokerów Innowacji - Broker-Net w województwie kujawsko-pomorskim.
Informacja
W związku ze zmianą założeń projektu „Regionalna Sieć Brokerów Innowacji - Broker-Net”, związaną z okolicznościami wskazanymi w § 7 ust. 5 Regulaminu projektu (brak możliwości uzyskania dofinansowania dla projektu w dotychczasowym kształcie), z wybranymi w ogłoszonym 26 stycznia 2024 r. konkursie na partnerów projektu podmiotami, nie zostaną podpisane umowy partnerskie.
Jednocześnie informujemy, że dla planowanego do realizacji projektu w zmodyfikowanym kształcie zostanie ogłoszony na stronie internetowej Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo-Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego Sp. z o.o. nowy konkurs na partnerów projektu.
Konferencja Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2024-Zapraszamy!
W dniach 17-19 marca br. w Ciechocinku odbędzie się Konferencja pn. „Solankowa Dolina i odkrycie prozdrowotnych wód Pomorza i Kujaw – Ciechocinek 2024”. W konferencji wezmą udział zarówno naukowcy, biznesmeni jak i politycy. Przewidujemy również udział zaproszonych gości zza granicy. Jednym z tematów wiodących będzie współpraca polsko-niemiecka, a zwłaszcza Alexandra von Humboldta i Stanisława Staszica oraz innych specjalistów przy rozwoju tej gałęzi przemysłu i naszego regionu. Naszą konferencję pragniemy poświęcić historii, odkryciu i rozwojowi, a także ocenie zasobów mineralnych i prozdrowotnych solanki ciechocińskiej (balneologia), ale nie tylko. Chcemy poruszyć znaczenie budowy geologicznej terenów Kotlinie Toruńskiej zlokalizowanej w Pradolinie Wisły i lokalizacji wód podziemnych Kujaw i Pomorza. W szczególności rozwojowi uzdrowiska Ciechocinek. Będziemy też chcieli poruszyć sprawy związane z pozyskiwaniem soli, rozwojem balneologii i aktywnością prozdrowotną uzdrowisk w Polsce i krajach ościennych. Obok tematyki terapeutycznej poruszymy również sprawy związanej z oddziaływaniem estetycznym infrastruktury uzdrowiskowej.